PROGRAM  ADAPTACJI

NOWYCH  PRZEDSZKOLAKÓW

 

CELE  PROGRAMU:

  • Przełamywanie obawy i strachu przed przyjściem do przedszkola i rozstaniem z rodzicami,
  • Wzbudzanie zaciekawienia nowym otoczeniem i nowymi znajomościami ( koledzy, nauczyciele),
  • Zachęcanie do przychodzenia do przedszkola w oczekiwaniu na ciekawe zajęcia i zabawy,
  • Pomoc dziecku w adaptacji do warunków życia przedszkolnego,
  • Zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i akceptacji.

 

JAK UŁATWIĆ DZIECKU START W PRZEDSZKOLU

MAMO , TATO !

 

1.   Rozmawiaj z dzieckiem dużo o przedszkolu. Mów o wspólnych zabawach z innymi dziećmi, nowych zabawkach, o rysowaniu, wycinaniu, lepieniu z plasteliny. Odpowiadaj na wszystkie pytania swojego dziecka.

2.   Wybierz się z dzieckiem do przedszkola, aby wiedziało jak wygląda, co tam można robić, jak bawią się dzieci. Wesołe i kolorowe dekoracje, wspólna zabawa na pewno spodobają się dziecku.

3.   Staraj się, aby Twoje dziecko miało częsty kontakt z rówieśnikami. Zachęcaj dziecko do samodzielnej zabawy bez Twojego udziału.

4.   Zaobserwuj czy Twoje dziecko potrafi samodzielnie korzystać z wc, ubrać czapkę, sweter, założyć buty, jeść łyżką i widelcem. Jeżeli nie ćwicz z dzieckiem te niezbędne umiejętności.

5.   Jeżeli dziecko nigdy nie rozstawało się z rodzicami, zostaw je na godzinę u znajomych, dziadków itp. To ważne, bo w przeciwnym razie przedszkole będzie się kojarzyło dziecku z pierwszym rozstaniem z rodzicami.

6.   Wybierz się z dzieckiem na zakupy. Pozwól mu wybrać kapcie, woreczek lub inne rzeczy do przedszkola.

 

PIERWSZE – TRUDNE DNI W PRZEDSZKOLU

Porady dla Rodziców

* Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu. Zrozumie, że płacząc może to wymusić.

* Nie przeciągaj rozstania. Pomóż dziecku się rozebrać, pocałuj i wprowadź do sali pod opiekę nauczyciela.

* Jeżeli dziecko przy pożegnaniu z mamą płacze, postaraj się, aby do przedszkola przyprowadzał je tato lub ktoś inny. Wtedy rozstania są mniej bolesne.

* Nie zamartwiaj się, że dziecko idzie do przedszkola, nie bój się, że nie da sobie rady. Ono wyczuje Twój nastrój i będzie negatywnie nastawione do przedszkola.

* Nie zmuszaj, aby dziecko zaraz opowiadało, co wydarzyło się w przedszkolu. Cierpliwie czekaj, aż samo będzie chciało opowiadać.

* Ubieraj dziecko w wygodne i łatwe w obsłudze ubrania. Pozostaw w woreczku dodatkowe rajtuzki, majteczki. Dziecko powinno wiedzieć, że jak zmoczy ubranie może przebrać się w suche rzeczy. Nie krzycz na dziecko, ani nie drwij z niego jak się zmoczy.

* Jeżeli dziecko ma ulubioną przytulankę pozwól mu ją zabrać do przedszkola, przynajmniej przez pierwsze dni. Zabawka przypomina dziecku dom i daje poczucie bezpieczeństwa.

* Rozmawiając z dzieckiem o przedszkolu podkreślaj jego dobre strony a nie traktuj jak zło konieczne. Jeżeli dziecko skarży się na coś, czujesz, że jest to sytuacja trudna dla dziecka skontaktuj się z jego wychowawcą.

* Pytaj nauczyciela o swoje dziecko, jak się zachowuje, czy bawi się z dziećmi, jak radzi sobie w czasie zabaw i zajęć, czy ma jakieś trudności .